Czym jest strategia marketingowa firmy?
Strategia marketingowa to zbiór założeń, które definiują, w jaki sposób marketing będzie wspierał działalność firmy w osiąganiu celów biznesowych. Obejmuje ona analizę rynku i konkurencji, identyfikację grupy docelowej (tzw. profile buyer person lub buyer companies), określenie propozycji wartości oraz politykę i kanały komunikacji.
Strategia marketingowa jest kluczowa dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości.
Przygotowanie strategii marketingowej pozwala na:
- zrozumienie rynku i konkurencji,
- precyzyjne zrozumienie i dotarcie do grupy docelowej,
- zwiększenie efektywności działań marketingowych,
- skuteczniejsze zarządzanie zasobami i budżetem marketingowym.
Strategia marketingowa – miejsce w strategicznym zarządzaniu firmą
Każda firma, nawet ta mniejsza, powinna posiadać tzw. “strategiczny trójkąt”. Składa się on ze strategii biznesu, który znajduje się na samym szczycie. Ze strategii biznesu wynikają zaś dwie pozostałe – strategia sprzedaży i strategia marketingowa. Wszystkie te elementy są ze sobą skorelowane i oddziałują na siebie wzajemnie.
Strategia biznesu obejmuje wszystkie obszary działalności firmy i określa kluczowe kierunki ich rozwoju (oferta, sprzedaż, marketing, produkcja, zakupy, serwis, itd.). Zawiera główny cel biznesowy firmy (np. o wymiarze finansowym “1 mln złotych przychodów ze sprzedaży” lub rynkowym “chcemy być nr 1 w naszej branży”) i wizję tego, jaką firmą chcemy być.
Dodatkowo należy do niej załączyć listę strategicznych projektów rozwojowych wraz z ich priorytetyzacją i ogólnym harmonogramem (tzw. kamienie milowe). Strategia biznesu powinna być budowana w średniej perspektywie czasu (np. na kolejne 3 lata) i aktualizowana rokrocznie (lub częściej, jeśli wymaga tego sytuacja), by dostosowywać ją do zewnętrznych i wewnętrznych czynników.
Drugi element – strategia sprzedaży – koncentruje się na konkretnych metodach, które pozwolą na zwiększenie sprzedaży. Odpowiada na pytania, w jaki sposób będziemy prowadzić cały proces sprzedaży. To w niej powinny się znaleźć takie elementy jak sposób docierania do nowych i rozwoju obecnych klientów, polityka cenowa i rabatowania, warunki realizacji zamówień, czy planowanie i prognozowanie przychodów.
Ostatnim, ale równie istotnym wierzchołkiem “trójkąta strategicznego” jest strategia marketingowa, która musi być ściśle skorelowana ze strategią biznesową i sprzedaży.
Strategia marketingowa nie powinna funkcjonować w oderwaniu od pozostałych. Tylko razem tworzą kompleksową mapę, którą firma podąża do sukcesu.
Przygotowanie strategii marketingowej
Tworzenie strategii marketingowej to proces, za który odpowiedzialny powinien być bezpośrednio właściciel lub zarząd firmy. Aby go stworzyć należy poczynić kilka kroków – od zebrania odpowiedniego zespołu, przez prace analityczne i koncepcyjne, po zaplanowanie zasobów i harmonogramu potrzebnego do jej wdrożenia.
Zespół tworzący strategię marketingową
Tworzenie strategii biznesu, sprzedaży, czy marketingu powinno być pracą zespołową, w którym uczestniczą osoby z różnych obszarów firmy (oczywiście w zależności od wielkości firmy). Należy jednak pamiętać, aby do projektu nie zapraszać zbyt dużej liczby osób, ponieważ może to zakłócić cały proces i mocno go wydłużyć. Skup się na tzw. zespole zarządzającym, czyli pracownikach wyższego szczebla (dyrektorach, kierownikach i liderach zespołów).
W budowaniu strategii powinni wziąć udział przede wszystkim:
- właściciel lub zarząd firmy, który ustala ogólne cele biznesowe i finansowe,
- przedstawiciel zespołu marketingu, który odpowiada za analizę rynku i planowanie działań marketingowych oraz ich późniejszą egzekucję strategii marketingowej,
- przedstawiciel sprzedaży, który dostarcza informacji o rynku, klientach i ich potrzebach oraz jest wykonawcą strategii sprzedażowej,
- przedstawiciel obsługi klienta, który dostarcza informacji o najczęstszych problemach, z którymi zwracają się klienci i wyzwaniach w procesach wewnętrznych firmy.
Jeśli dopiero zaczynasz swój biznes lub jesteś soloprzedsiębiorcą i nie zatrudniasz osób z wyżej wymienionych obszarów to spróbuj samodzielnie pracować nad strategią marketingową. W tej sytuacji szczególnie warto rozważyć wsparcie zewnętrznego konsultanta, z którym będziesz mógł “zderzyć” swoje założenia. Nastaw się także, że taka strategia marketingowa będzie wymagać mocnych testów.
Organizacja i przebieg procesu tworzenia strategii marketingowej
Na tworzenie strategii marketingowej potrzebny jest czas i cierpliwość. Dobra strategia marketingowa nie powstaje w jeden dzień, czy tydzień. Raczej zajmuje to kilka miesięcy. Dodatkowo, nie należy jej tworzyć w tzw. “międzyczasie”, pomiędzy odpisywaniem na maile, a zamawianiem materiałów do biura.
Dlatego też bardzo istotne jest, aby na proces tworzenia strategii marketingowej zaplanować cykl dedykowanych spotkań (np. raz na miesiąc), które znajdą się w kalendarzu każdego uczestnika i pozwolą odpowiednio im się skoncentrować na zadaniu.
Właściciel lub wyznaczona osoba z zarządu powinna odpowiadać za prowadzenie spotkań strategicznych i dbać o realizację ich agendy. W ich czasie uczestnicy powinni wypracowywać po kolei elementy tworzące całość strategii.
W pierwszym etapie (analitycznym) warto rozdzielić zadania między uczestników, aby przygotowali materiały ze swoich obszarów przed spotkaniem, a wyznaczony w kalendarzu czas przeznaczyć już wyłącznie na ich prezentację i dyskusję.
Ciekawą propozycją do rozważenia jest wyjazd poza firmę, aby “bieżączka” jak najmniej rozpraszała od głównego zadania, jakim jest budowa strategii. Przy okazji można wykorzystać ten czas na integrację zespołu zarządzającego.
Jeśli pracujesz samodzielnie to zarezerwuj sobie np. dwie godziny co dwa tygodnie, podczas których nie będziesz zajmował się niczym innym poza pracą nad kolejnymi elementami strategii marketingowej. Trzymaj pod ręka także notatnik papierowy lub w formie cyfrowej, ponieważ przedsiębiorcy zazwyczaj myślą o strategii nie tylko w godzinach roboczych, więc warto zapisywać swoje pomysły i wnioski na bieżąco.Wszystkie opracowane materiały najlepiej zebrać w jednym pliku na wspólnym dysku (np. Google Sheet), aby każdy z uczestników procesu tworzenia strategii marketingowej miał dostęp do materiałów, gdy tego potrzebuje.
Co zawiera strategia marketingowa?
Strategia marketingowa składa się zarówno z elementów analitycznych, jak i koncepcyjnych. Dobre wykorzystanie zaprojektowanych założeń i zebranych informacji pozwala na stworzenie wartościowych komunikatów, efektywnych działań marketingowych, budowanie lojalności klientów oraz lepszych wyników sprzedażowych. Poniżej przedstawiam kluczowe elementy strategii marketingowej.
Analiza branży i konkurencji
Po pierwsze, strategia marketingowa zawiera dogłębną analizę rynku i branży oraz analizę konkurencji. Pozwala to na zrozumienie, jakie są trendy na rynku, jakie są oczekiwania klientów i jak działa konkurencja.
W analizie branży należy zebrać najważniejsze informacje o aktualnym i prognozowanym stanie rynku, na którym działa firma.
Pomocne w tym jest odpowiedzenie na takie pytania jak:
- jakiej jest aktualnie wielkości – czy rynek rośnie/ kurczy się?
- w jakim kierunku się rozwija (np. czy jakieś nowe technologie mogą go mocno zmienić)?
- czy zbliżają się jakieś istotne regulacje prawne?
- jakie są aktualnie trendy wśród klientów (np. zaczynają coraz częściej wybierać produkty eco)?
- czy klienci potrzebują dużo doradztwa i materiałów edukacyjnych podczas ścieżki zakupowej?
- jakie koncepcje rozważa klient podczas zakupu (np. zakup nowego lub używanego auta)?
- czy występują jakieś typowe zachowania konsumenckie (np. do produktu A najczęściej dokupują produkt B)?
Dobra strategia marketingowa musi zawierać także analizę konkurencji. Obejmuje ona zebranie informacji o bezpośrednich konkurentach i ich działaniach oraz kierunkach rozwoju.
Analizuje się m.in. takie obszary jak oferta, polityka cenowa, strategia marketingowa, propozycja wartości, kanały dystrybucji, a także opinie klientów na temat ich produktów lub usług. W tym celu warto odwiedzić konkurencyjne strony internetowe, czy profile w social mediach.
Dodatkowo do analizy branży i konkurencji można wykorzystać różnego rodzaju ogólnodostępne i często darmowe narzędzia internetowe.
Dla przykładu są to Similar Web (informacje o ruchu na stronach www), Senuto (analiza pozycji i kluczowych fraz w Google), czy planner słów kluczowych w panelu Google Ads (analiza wyszukiwanych fraz w Twojej branży).
Warto także zajrzeć do branżowych raportów, publikacji prasowych oraz ogólnodostępnych baz firm (np. BizRaport, czy Dun & Bradstreet).
Grupa docelowa
Opracowanie strategii marketingowej musi zawierać zdefiniowanie grupy docelowej. Jest to opis rodzaju klientów, do których firma chce kierować produkty i usługi.
Jeśli działa na rynku B2C (business-to-consumer – sprzedajesz do klientów indywidualnych, osób fizycznych), należy stworzyć profile tzw. buyer person.
Profil buyer persony powinien składać się z następujących elementów:
- charakterystyka personalna – płeć, przedział wiekowy, sytuacja życiowa, terytorium (np. mężczyźni w wieku 35-45 lat z Wrocławia i okolic, którzy rozpoczynają treningi na siłowni)
- listy problemów i emocji, które wywołują potrzebę zakupową (np. nie mam odpowiednich butów na siłownie lub chce mieć buty dobrej marki, aby czuć się lepiej na siłowni)
- najczęstsze pytania i obiekcje podczas zakupu (np. czy się za szybko nie rozwalą, czy kolor jest modny)
- oczekiwania wobec produktu/usługi (np. extra design, wyłącznie naturalne materiały, wysoka cena)
- profil idealnego klienta (fikcyjna postać, która ma imię, konkretny wiek, miejsce zamieszkania i pracy, zarobki, zwyczaje/rutyny życiowe, sposób wypowiadania się, itd.)
Natomiast, jeśli sprzedajesz przede wszystkim do innych firm, a więc jesteś w sektorze B2B (business to business) to stwórz profile tzw. buyer companies.
W wielu elementach różnią się one od profili buyer person w B2C, ponieważ uwzględniają różnice w sposobie zakupu przez tych klientów oraz ograniczonej emocjonalności towarzyszącej temu procesowi. Strategia marketingowa musi uwzględniać te zmienne.
Profil buyer company powinien składać się z następujących elementów:
- charakterystyka segmentu – rodzaj firmy, wielkość, przychody, terytorium (np. duże firmy produkujące wyroby gumowe z terenu województwa dolnośląskiego, o rocznych przychodach 5-15 mln PLN)
- skład komitetu zakupowego – kto bierze udział w procesie zakupowym oraz kto jest głównym decydentem (np. kierownik utrzymania ruchu, dyrektor produkcji, dyrektor finansowy, Prezes)
- lista problemów i wyzwańl generujących potrzebę zakupową (np. spadające przychody ze sprzedaży)
- lista pytań i obiekcji występujących podczas zakupu
- oczekiwania wobec produktu
- profil idealnego decydenta (stanowisko, jak się wypowiada, jak pracuje, jakie posiada umiejętności, skąd pozyskuje swoich klientów/zlecenia/zadania, skąd pozyskuje informacje)
Analiza grupy docelowej, która posłuży do zbudowania profili buyer persony i/lub buyer company powinna opierać się na ankietach oraz wywiadach z obecnymi klientami. Nieoceniona jest także wiedza posiadana wewnątrz firmy (np. u handlowców, czy pracowników obsługi klienta).
Im bardziej szczegółowe są nasze profile klientów, tym lepiej możemy dostosować naszą propozycję wartości. Oba te elementy są elementami, na których głównie opiera się strategia marketingowa.
Identyfikacja przewag konkurencyjnych
Kolejnym krokiem jest identyfikacja przewag konkurencyjnych, jakie posiada firma względem bezpośrednich 2-3 konkurentów. Pomocne w tej analizie jest narzędzie o nazwie Value Curve (krzywa wartości). Pozwala w łatwy sposób porównać wartości oferowanych przez firmę produktów i usług z wartościami oferowanymi przez konkurencję.
Krzywą wartości tworzy się poprzez wylistowanie własności produktu, na jakie zwracają uwagę klienci podczas zakupu (np. cena, dostępność, awaryjność, dostęp do serwisu, itd.). Następnie wraz z zespołem, bazując na wewnętrznej wiedzy i znajomości rynku, ocenia się wypełnienie danej wartości w skali od 1 (najsłabiej) do 10 (najmocniej) przez firmę i konkurentów.
Dzięki temu identyfikuje się, w jakich obszarach firma ma przewagę, a gdzie to konkurenci są lepsi. Ta wiedza posłuży w kolejnych etapach tworzenia strategii marketingowej do określenia propozycji wartości i zaprojektowania odpowiedniej jej komunikacji.
Jobs to be Done
“Jobs to be Done” to koncepcja, która pomaga zrozumieć, jakie zadania i problemy chce rozwiązać klient, korzystając z produktów lub usług firmy. Jest to szczególnie ważne w B2B, gdzie klienci często mają konkretne, biznesowe potrzeby.
Polega ona na wylistowaniu wszystkich zadań, do jakich klienci “zatrudniają” kupowane produkty.
Świetnym przykładem obrazującym koncepcję “Jobs to be done” jest zakup młotka – raczej nikt nie kupuje go dla samego posiadania, lecz po to by wbijać nim gwoździe, a nawet idąc dalej – by powiesić obraz na ścianie. Stworzenie listy Jobs to be Done to kolejny bardzo cenny element strategii marketingowej, który będzie wykorzystywany w propozycji wartości i komunikacji. Dodatkowo może posłużyć do rozwoju oferowanych produktów.
Customer Journey Map
Posiadając opis grupy docelowej oraz listę wartości, na jakie zwracają uwagę klienci podejmując wybór o zakupie, jesteśmy w stanie opracować kolejny element strategii marketingowej – Customer Journey Map.
To narzędzie, które pozwala na zrozumienie, jakie czynności podejmuje klient, zanim zdecyduje się na zakup. Dodatkowo pomaga w identyfikacji kluczowych punktów styku i optymalizacji ścieżki zakupowej.
Celem opracowania Customer Journey Map jest identyfikacja ścieżki zakupowej klientów oraz zachowań klientów na każdym z etapów. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć sposób, w jaki firma będzie odpowiadać na różne potrzeby klientów w zależności od tego na jakim etapie ścieżki zakupowej się znajdują.
Podczas budowy Customer Journey Map określamy:
- punkt styku klientów z naszą firmą (np. strona internetowa, reklama w social mediach)
- oczekiwania i wyzwania klientów (np. poszukiwanie informacji o produkcie i jego dostępności),
- podejmowane przez klientów działania (np. przeglądanie rankingów produktowych),
- nasze działania odpowiadające na potrzeby klientów (np. landing page opisujący konkretną usługę)
- narzędzia do badania satysfakcji klientów (np. mail z prośbą o opinie po zakupie)
Finalnie, powstaje matryca z informacjami, jak zachowują się klienci podczas procesu zakupowego. Wiedząc, z czym się borykają i czego potrzebują możemy zaproponować dopasowane działania na każdym etapie.
Propozycja wartości
Propozycja wartości to kluczowy element strategii marketingowej. Określa, co wyróżnia firmę na tle konkurencji i dlaczego klienci powinni wybrać właśnie jej produkty lub usługi.
Propozycja wartości powinna być jasna, konkretnie zdefiniowana oraz komunikować główne korzyści dla klienta. Nalezy unikać propozycji wartości, które są ogólne i niewiele wnoszące dla klientów: “miła obsługa”, “niskie ceny”, “wysoka jakość”.
Propozycja wartości powinna odpowiadać na potrzeby, problemy i uczucia klientów. W ten sposób skutecznie przekonuje się ich do zakupu produktów i usług.
Propozycja wartości jest obok grupy docelowej najważniejszym elementem strategii marketingowej. Powinna być spójnie komunikowana we wszystkich kanałach marketingowych, aby przyciągnąć i przekonać potencjalnych klientów do wyboru oferty firmy.
Polityka i kanały komunikacji
Przygotowanie strategii marketingowej musi obejmować także politykę komunikacji wraz planem mediów, które będą wykorzystywane do komunikowania się z grupą docelową.
Polityka komunikacji składa się z kilku komponentów:
- obietnica marki – największa korzyść korzystania z marki; efekt, który osiągnie klient, jeśli zakupi produkt lub usługę.
- esencja marki – jedno główne skojarzenie, jakie chcemy wywoływać u klientów.
- tożsamość marki – kompleksowy zbiór znaczeń, który kształtuje postrzeganie marki.
- misja marki – główna wartość marki, czyli to, co marka chce osiągnąć i jakie wartości chce przekazać odbiorcom. Misja jest podstawą, na której opiera się cały styl komunikacji.
- slogan – krótkie, zapadające w pamięć hasło, które oddaje istotę marki i jej misję. Slogan pomaga w szybkim i efektywnym przekazywaniu kluczowego przekazu marki.
- archetyp marki – symboliczny reprezentant osobowości marki, który pozwala nawiązać emocjonalną więź z odbiorcami. Archetyp pomaga zdefiniować, jak marka ma być postrzegana – czy jako bohater, opiekun, odkrywca, mentor, itd.
- świat marki – wizualne odzwierciedlenie tożsamości oraz osobowości marki.
- ton i styl komunikacji – określa, jak marka będzie komunikować się z odbiorcami – formalnie, czy nieformalnie, z humorem czy powagą, z użyciem technicznego żargonu, czy prostego języka.
Tworzenie polityki komunikacji wymaga przede wszystkim dokładnego zrozumienia grupy docelowej. Styl komunikacji musi być dopasowany i spójny we wszystkich kanałach komunikacyjnych, aby budować zaufanie i rozpoznawalność marki.
Mając politykę komunikacji możemy przejść w kolejnym kroku do wyboru odpowiednich kanałów komunikacji. To, na które z mediów się zdecydujemy zależy od przede wszystkim od grupy docelowej. Ważne jest, aby testować różne kanały i mierzyć ich efektywność, by dostosowywać działania i budżety.
Należy uwzględnić zarówno tradycyjne, jak i cyfrowe kanały komunikacji, takie jak media społecznościowe, e-mail marketing, reklamy internetowe, materiały drukowane, targi, itd.
Projektowanie lejków marketingowych
Posiadając strategię marketingową możemy przejść do zaprojektowania na jej podstawie lejków marketingowych.
Lejek marketingowy to model, który opisuje proces, przez który przechodzi klient, aby dokonać zakupu. Składa się z trzech etapów:
- ToFU (Top of the Funnel) – góra lejka – pierwszy etap, w którym buduje się zasięg i świadomość istnienia firmy u potencjalnych klientów;
- MoFU (Middle of the Funnel) – środek lejka – drugi etap, w którym przekuwa się zasięg w zainteresowanie ofertą firmy;
- BoFU (Bottom of the Funnel) – dół lejka – etap konwersji, na którym dochodzi do zakupu i późniejszej retencji (powrotu) klientów.
Każdy etap lejka wymaga innego podejścia i narzędzi marketingowych. Dlatego tak ważne jest, aby ułożyć go w przemyślany sposób. Lejki marketingowe powinny być ściśle powiązane ze strategią marketingową firmy.
Każdy etap lejka powinien odpowiadać na konkretne potrzeby i oczekiwania klientów, zgodnie z wcześniej opracowaną strategią. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, że potencjalni klienci nie będą płynnie poruszać się między etapami lejka marketingowego i finalnie nie dokonają zakupu.
Dlatego też, strategia marketingowa, powinna zawierać przemyślany schemat angażowania grupy docelowej w proces zakup w postaci lejków marketingowych.
Przeczytaj także: Czym jest lejek marketingowy?
Wdrożenie strategii marketingowej
Strategia marketingowa i projekt lejków marketingowych pozwala przejść do najtrudniejszej części – wdrożenia strategii marketingowej w życie. Dużo łatwiej implementować strategię marketingową, jeśli podejdzie się do tego procesowo.
Lista projektów
Na podstawie stworzonej strategii marketingowej warto wylistować, jakie konkretnie działania musisz wykonać, aby uruchomić zaprojektowane lejki marketingowe i osiągnąć założone cele.
Można do tego wykorzystać klasyczny plik Excel lub program do zarządzania projektami. Na liście powinny znaleźć się wszystkie działania marketingowe, które trzeba wykonać, by strategia marketingowa i zaprojektowane lejki zaczęły funkcjonować.
Dla przykładu jednym z projektów na liście może być uruchomienie płatnych kampanii reklamowych w Google Ads, dla których wymagane są takie działania jak research słów kluczowych, stworzenie kreacji graficznych i nagranie reklamy wideo.
Określenie priorytetów i terminów
Następnie należy określić, które projekty z załączonej do strategii marketingowej listy są najważniejsze i które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Warto wziąć pod uwagę zarówno potencjalne korzyści, jak i zasoby potrzebne do realizacji.
Na przykład, chcemy uruchomić kampanie reklamowe w Google Ads, ale landing page jest nie gotowy lub źle zaprojektowany to wyższy priorytet otrzymują prace nad stroną internetową. Inaczej budżet marketingowy może zostać wydany nieefektywnie.
Kolejnym krokiem jest ustalenie konkretnych terminów realizacji poszczególnych działań. Planowanie powinno być realistyczne i uwzględniać ewentualne przeszkody oraz potrzebne zasoby.
Przypisanie odpowiedzialnych osób
Każdy projekt powinien mieć przypisaną odpowiedzialną osobę, która będzie odpowiedzialna od A do Z za jego realizację. Ważne, aby zawsze to była jedna osoba (nawet, jeśli nad projektem pracuje cały zespół). Dodatkowo trzeba przewidzieć potrzebne zasoby ludzkie, sprzętowe oraz finansowe.
Na przykład, zespół odpowiedzialny za kampanię reklamową w Google Ads może składać się z specjalisty ds. marketingu (główny odpowiedzialny), grafika i copywritera. Do tego po analizie w plannerze słów kluczowych wiesz, że minimalny budżet potrzeby dla tej kampanii to 1000 zł/m-c.
Analizowanie i optymalizowanie
Regularne przeglądy realizacji strategii marketingowej są kluczowe dla jej sukcesu. Pozwalają one na monitorowanie postępów, identyfikację ewentualnych problemów i dostosowywanie działań, by maksymalizować efektywność.
Przeglądy strategii marketingowej mogą być organizowane tygodniowo, miesięcznie lub kwartalnie, w zależności od dynamiki danych działań.
Podczas przeglądów analizuje się wskaźniki (np. liczba leadów, konwersje, przychód, ruch na stronie internetowej), ich wykonanie względem celów i na tej podstawie planuje optymalizacje poszczególnych działań oraz strategii marketingowej.
Strategia marketingowa – podsumowanie
Stworzenie strategii marketingowej wymaga wytrwałości i cierpliwości. Szanse na sukces zwiększają się, jeśli podejdziesz do tego w uporządkowany sposób. Dobrze opracowana i wdrożona strategia marketingowa firmy z pewnością stanie się kluczowym czynnikiem sukcesu biznesu.
Oto najważniejsze kroki, jakie rekomendujemy podjąć, aby stworzyć strategię marketingową:
- Opracuj “strategiczny trójkąt” – stwórz strategię biznesu, która obejmuje cele i kierunki rozwoju firmy. W oparciu o strategię biznesu, zbuduj strategię sprzedaży i strategię marketingową, które są ze sobą skorelowane.
- Zbierz odpowiedni zespół – zaproś osoby z różnych obszarów firmy do współpracy nad strategią marketingową firmy
- Zorganizuj proces tworzenia strategii marketingowej – zaplanuj cykl dedykowanych spotkań na prace nad strategią.
- Przeprowadź analizę rynku i konkurencji – zbierz informacje o trendach rynkowych, konkurencji i oczekiwaniach klientów.
- Zdefiniuj grupę docelową – przeprowadź analizę grupy docelowej, stwórz profile buyer person (dla B2C) lub buyer companies (dla B2B); Określ szczegółowe cechy, problemy, oczekiwania i zachowania klientów.
- Zidentyfikuj przewagi konkurencyjne – wykorzystaj narzędzie Value Curve do porównania swojej firmy i bezpośredniej konkurencji.
- Stwórz listę “Jobs to be Done” – zrozum, jakie zadania i problemy klientów rozwiązują Twoje produkty lub usługi.
- Opracuj Customer Journey Map – zidentyfikuj etapy ścieżki zakupowej klientów oraz kluczowe punkty styku. Określ działania, jakie podejmują klienci na każdym etapie i dopasuj odpowiednie działania firmy.
- Określ propozycję wartości – jasno zdefiniuj, co wyróżnia Twoją firmę na tle konkurencji.
- Stwórz politykę komunikacji i wybierz kanały komunikacji – określ styl, w jakim firma będzie komunikować się z grupą docelową. Wybierz odpowiednie kanały komunikacji.
- Zaprojektuj przemyślane lejki marketingowe – strategia marketingowa nie zadziała bez przemyślanego projektu lejka marketingowego. Ułóż lejek marketingowy dostosowany do potrzeb klientów.
- Wdrożenie strategii marketingowej – przekształć implementację strategii i lejków marketingowych w proces obejmujący listę projektów i zadań, priorytety ich realizacji, odpowiedzialne osoby i zasoby. Regularnie analizuj i optymalizuj swoje działania.